Konsumpcja owoców i warzyw w sierpniu
Jeszcze nigdy nie jedliśmy tak zdrowo
Widzimy, że słupki rosną i to nas dietetyków bardzo cieszy. Te słupki były wysokie w okresie pandemii, kiedy ludzie bali się tego, że zachorują to właśnie w warzywach i owocach upatrywali nadzieję na zdrowie. Teraz nie ma takiego czynnika zewnętrznego, a widać trend wzrostowy. Rośnie ilości konsumentów, dla których warzywa i owoce stanowią połowę każdego posiłku. To bardzo budujące
komentuje Monika Stromkie-Złomaniec - dietetyk kliniczny, ekspert Core Team, Z kaloriami na pieńku.
Źródła wyższej konsumpcji owoców i warzyw
Wzrosty konsumpcji pokryły się z trudniejszą sytuacją ekonomiczną. Kiedy było nam lepiej, owoce i warzywa wydawały się drogie. Kiedy mamy mniej pieniędzy, wydajemy je bardziej racjonalnie, częściej też kupujemy „namiastkę szczęścia”. Nie stać nas na wyjazdy i wyjścia do restauracji, ale stać nas na to by kupić sobie i najbliższym małą przyjemność, np. kartonik malin, jeżyn czy minikiwi. W lecie pomaga nam większa dostępność owoców i warzyw. Mamy więcej czasu, maleje zatem znaczenie takich obiekcji jak czasochłonność przygotowania. Tę percepcje od lat staramy się osłabiać
dodaje Witold Boguta.
Owoce i warzywa podczas poszczególnych posiłków
Badanie zrealizowano w dniach 18-23 sierpnia 2023 r., na reprezentatywnej próbie 1015 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI).
Kantar pyta respondentów o częstotliwość spożywania 21 gatunków owoców i warzyw w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie.
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw projektu „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, III edycja”.
Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.