Core Team sektora ogrodniczego wraz z redakcją SadyOgrody zaprasza na webinar o tym czy producenci mogą mieć wpływ na strategie ochrony roślin, na legislację w tym zakresie i decyzje Ministerstwa Rolnictwa, Rządu, parlamentu czy Brukseli? Z kim i jak rozmawiać na ten temat? Czy chcemy rozgrywać, czy być rozgrywani? Te pytania zwracają uwagę na konieczność większego zaangażowania sektora. Warto artykułować swoje oceny sytuacji i starać się o przychylności ze strony konsumentów. Zachęcam do obejrzenia i promocji tego webinaru. Wszak, wszyscy chcemy być wśród wygranych.
Zapraszamy na webinar, który odbędzie się w środę 27 marca o godzinie 10:00. Transmisja będzie dostępna na portalu – link
Skuteczna ochrona roślin ma na celu – z jednej strony – pomóc uzyskać sowite i jakościowe plony owoców i warzyw, a z drugiej – dostarczyć konsumentom zdrową i bezpieczną żywność. O tej subtelnej zależności oraz strategiach na najbliższe lata porozmawiamy podczas webinaru online, na który zapraszamy w środę 27 marca o godzinie 10.
81 proc. Polaków popiera organizowane w całym kraju protesty rolników - wynika z badania Centrum Badania Opinii Społecznej (CBOS).
Zwolennicy wydajności przeważali nad zwolennikami ekologii
Znaczna część postulatów protestujących odnosi się do ograniczenia napływu produktów rolnych z Ukrainy do Polski, przyczynia się on bowiem do zaniżenia cen oferowanych na krajowym rynku towarów oraz obniżenia ich jakości. 85 proc. Polaków (popiera takie ograniczenie i zaledwie 8 proc. jest im przeciwnych).
Część postulatów rolników odnosi się też do obniżenia przez Unię Europejską wymogów tzw. Zielonego Ładu, sprawiającego, że produkcja rolna w krajach członkowskich staje się bardziej ekologiczna, ale mniej wydajna. Opinie Polaków na temat tego, czy ważniejsza jest wydajność (a co za tym idzie - konkurencyjność) polskiego rolnictwa, czy też to, by było ono przyjazne dla środowiska, były już bardziej podzielone. Zwolennicy wydajności (53 proc.) przeważali jednak nad tymi, którzy wyżej stawiali ekologię (37 proc.).
To badanie wybitnie pokazuje, że konsumenci w Polsce chcą kupować bezpieczną, lokalną żywność, która będzie szeroko dostępna. Wielu z nich zdaje sobie sprawę, że do masowej produkcji niezbędne są chemiczne środki ochrony roślin, ale zależy im aby ich zawartość w owocach była minimalna i na bezpiecznym dla zdrowia poziomie. Takich owoców i warzyw oczekują także sieci handlowe.
Mieć wpływ na strategie ochrony roślin?
Jakie wyzwania to stawia sadownikom i ogrodnikom w Polsce? Jak przez lata zmienia się podejście do skutecznej ochrony, jak zmieniają się oczekiwane parametry zdrowotne, czego oczekują odbiorcy by zadowolić konsumenta końcowego?
Z gośćmi webianru chcemy szerzej porozmawiać o strategiach dla ochrony roślin. Czy sektor może mieć dziś jakiś wpływ na legislację w tym zakresie i decyzje Ministerstwa Rolnictwa, rządu, parlamentu czy Brukseli? Z kim i jak rozmawiać na ten temat?
„Chcemy rozgrywać, czy być rozgrywani?” – to retoryczne pytanie zwraca uwagę na konieczność większego zaangażowania sektora, jego liderów i zdobycie jeszcze większej przychylności po swojej stronie konsumentów? Przecież to dla nich producenci dbają o swoje plony!
W webinarze udział wezmą:
- Dominika Kozarzewska, prezeska Grupy Producentów Owoców Polskie Jagody, koordynator prac Jagodowego Core Teamu
- Mirosław Łuska, prezes Zrzeszenia Producentów Papryki RP, członek zespołów ds. Zrównoważonego rozwoju oraz Zadaniowania badań i współpracy z nauką w Core Team
- dr Michał Hołdaj, Instytut Ogrodnictwa - PIB Skierniewice
- Maciej Majewski, prezes FreshMazovia, lider zespołu ds. promocji postaw i dobrych praktyk produkcyjnych i handlowych w Core Team.
Do zobaczenia w środę 27 marca o godzinie 10. Serdecznie zapraszamy!
Kilka grafik promujących webinar w załączniku niniejszego materiału.
„CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, III edycja” to projekt realizowany przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw we współpracy z agencją INSPIRE smarter branding.
Zadanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.
Kontakt: